NAGRADE IN ŽIRIJE
NAGRADE
Vodomec (Kingfisher), nagrada režiserju najboljšega filma iz Perspektiv po izbiri mednarodne žirije; podeljuje glavni pokrovitelj Telekom Slovenije d. d.
Nagrada občinstva zmaj najbolje ocenjenemu filmu
Nagrada FIPRESCI, mednarodna žirija svetovnega združenja filmskih kritikov in novinarjev
Nagrada za najboljši kratki film
Nagrada mladinske žirije Kinotrip
Nagrada Art kino mreže Slovenije
- Zmaj – nagrada občinstva
Filmu dodelite oceno od 1 do 5, odtrgajte ustrezno številko in glasovalni listič oddajte v skrinjico pri izhodu iz dvorane.
Glasovanje s sporočili SMS
Ocene filmov lahko do 6. ure zjutraj posredujete na telefonsko številko 2929.
V sporočilo vpišite: LIFF (presledek), šifro filma (presledek) in oceno od 1 do 5.
Šifra filma je na vstopnici in spletni strani www.liffe.si.
Z iste telefonske številke lahko za posamezen film glasujete le enkrat.
Glasujejo lahko naročniki storitev mobilnega omrežja Telekoma Slovenije, uporabniki Mobi ter uporabniki Izi in Spar Mobil.
Poslana sporočila so obračunana po veljavnem ceniku operaterja. Način glasovanja s SMS-sporočili je omogočil glavni pokrovitelj Telekom Slovenije d.d.
Glasovanje lahko spremljate na www.liffe.si.
- Kinotripova mladinska žirija
Trenutni rezultati glasovanja
ŽIRIJE
ŽIRIJA VODOMEC
- Taki Mumladze
Taki Mumladze je večkrat nagrajena gruzijska igralka in pisateljica, znana po močnem feminističnem glasu. Debitirala je v filmu Otar's Death (2021) ter bila soscenaristka in igralka v filmu A Room of My Own (2022), ki je gostoval po vsem svetu. Je avtorica dramske igre Aphrodite, v kateri je igrala ob Ii Sukhitashvili. Kljub uspešnosti delu grozi prepoved zaradi novih proti-LGBT zakonov v Gruziji. Trenutno biva v Londonu, s svojim delom se zavzema za pravice žensk in ozaveščanje o družbenih vprašanjih.
- Christos Nikou
Christos Nikou je bil rojen leta 1984 v Atenah. Kot samouki režiser, scenarist in producent je leta 2012 posnel svoj edini kratki film KM, ki se je uvrstil na več kot štirideset mednarodnih filmskih festivalov. Njegov prvi celovečerni film Sadeži pozabe (Apples) je leta 2020 odprl sklop Orizzonti beneškega festivala, istega leta pa je bil predvajan na festivalih Telluride in Toronto. Grški kandidat za oskarja za najboljši mednarodni celovečerni film Sadeži pozabe je bil distribuiran v več kot sedemdesetih državah. Režiserjev angleško govoreči prvenec Fingernails (2023), pod katerega se podpisuje tudi kot scenarist, je nastal v koprodukciji z Dirty Films in Filmnation Cate Blanchett. Film je bil premierno prikazan na festivalih Telluride in Toronto, njegov globalni distributer je Apple. Trenutno pripravlja tretji celovečerec Background.
- Darko Sinko
Darko Sinko je na ljubljanski AGRFT diplomiral iz filmske režije. Posnel je več kratkih in dokumentarnih filmov, nato pa igrani celovečerni prvenec Inventura (2021), ki je bil premierno prikazan na festivalu v San Sebastianu. Za film je na Festivalu slovenskega filma Portorož prejel šest nagrad, med drugimi tudi vesno za najboljšo režijo. Inventura se je uvrstila v program številnih mednarodnih festivalov in bila večkrat nagrajena. Leta 2021 je bila prikazana tudi v tekmovalnem programu Liffa. Poleg avtorskih režij je Sinko pri filmskih produkcijah sodeloval tudi kot asistent režije, snemalec in montažer.
ŽIRIJA EVROPA NA KRATKO
- Leonardo Goi
Leonardo Goi je italijanski filmski kritik in urednik. Je sodelavec in kolumnist MUBI Notebook, njegova besedila pogosto objavljajo tudi Reverse Shot, The Film Stage, Filmmaker Magazine in Film Comment. Organizira in vodi več uglednih delavnic filmske kritike po Evropi, med drugimi Berlinale Talents Critics Lab, Critics Campus na mednarodnem filmskem festivalu Golden Apricot v Erevanu ter na festivalih Lago Film Fest in FEKK Ljubljana. Od leta 2024 je glavni urednik dnevne revije Pardo filmskega festivala v Locarnu.
- Anja Medved
Anja Medved (1969, Nova Gorica) je avtorica dokumentarnih filmov, videa in spominodajalskih akcij. Diplomirala je iz gledališke in radijske režije na Akademiji za gledališče, radio, film in televizijo v Ljubljani. Je soavtorica obširnega dokumentarnega opusa, v katerem šiva spomine čezmejnega goriškega prostora, kjer živi. Njena dela so bila predstavljena tako na filmskih festivalih kot v galerijah sodobne umetnosti. Deluje v okviru zavoda KINOkašča/CINEMattic, filmske produkcije in hranilnice spomina.
- Niko Novak
Niko Novak (1973) deluje v filmski umetnosti, gledališču in glasbi. Kot scenograf zadnjih dvajset let sodeluje pri celovečernih in kratkih filmih. Kakor glasbenik trenutno ustvarja samostojno, je kantavtor in avtor glasbe za gledališče in film.
NAGRADA ART KINO MREŽE SLOVENIJE
Izbor filmov za nagrado Art kino mreže Slovenije:
Vsi odtenki svetlobe (All We Imagine As Light)
April
Dahomej (Dahomey)
Veliko potovanje (Grand Tour)
Žetev (Harvest)
Seme svetega figovca (The Seed of the Sacred Fig)
Simón (Simón de la montana)
Požgana zemlja (Verbrannte Erde)
Ravno obratno (Volveréis)
- Manca Cerar
Manca Cerar je diplomantka medijskih in komunikacijskih študij, ki izobraževanje nadaljuje na drugi stopnji kulturnih študij. Je velika ljubiteljica filmov in članica ekipe Mestnega kina Domžale. Lani je kot mlada žirantka sklopa Dnevi avtorjev (Giornate degli Autori) sodelovala na Beneškem filmskem festivalu, postala pa je tudi ambasadorka nagrade občinstva LUX. Tudi sama rada posname kakšen kratki film, pri čemer bolj kot na zgodbo stavi na vizualno estetiko.
- Jure Mavrič
Jure Mavrič spremlja slovensko in evropsko filmsko produkcijo zadnje desetletje. Že od nekdaj rad opazuje človeško naravo in ugotavlja, da o njej še vedno ve zelo malo, da pa mu film pri tem spoznavanju zelo pomaga. Film dojema kot mešanico odseva življenja, vizualne poezije in snovi sanj. Od druge umetnosti najraje in najdlje razvija odnos s poezijo, gledališčem in glasbo.
- Erik Toth
Erik Toth je dolgoletni programski vodja Art kina Odeon Izola ter koordinator in organizator kulturnih prireditev Centra za kulturo, šport in prireditve Izola. Že več let si prizadeva približati kulturo, predvsem filmsko, širši izolski in obalni publiki. Doslej je vzpostavil že tri projekte filmske vzgoje: za vrtce, osnovne šole in študente ter soustanovil festival kratkometražcev IZOLA SHORT. Redno oblikuje vsebine, ki poudarjajo pomembnost sobivanja dveh kultur na obalnem dvojezičnem območju preko različnih filmskih ciklov, okroglih miz ali večjih prireditev, ki potekajo v sodelovanju s predstavniki italijanske manjšine. In če še ni očitno – obožuje film.
NAGRADA FIPRESCI
- Igor Angjelkov
Igor Angjelkov (1974) je diplomiral iz interdisciplinarnega novinarstva ter opravil magistrski študij medijev in komunikacij na Univerzi sv. Cirila in Metoda v Skopju. Dejavno objavlja številne kritike in recenzije s področij filma, glasbe, literature ... V zadnjih letih se je uveljavil z recenzijami in članki v lastnem blogu »Heroj za en dan«.
Angjelkov je znan kot avtor filmske-radijske oddaje REDRUM na Kanalu 103 (1997–2003) in filmske revije Filmopolis na nacionalni televiziji Telma (2003–2014). Bil je član več žirij na nacionalnih filmskih festivalih, od leta 2018 je programski direktor mednarodnega filmskega festivala Kinenova v Skopju. Njegov opus vključuje tri publicistična dela iz filmske umetnosti: Film.mkd, s katerim je leta 2016 osvojil državno nagrado za publikacijo Mito Hadjivasilev – Jasmin, Filmski Grad (2018) in njegovo najnovejše delo Filmotopia (2022). Angjelkov je v samozaložbi ILI-ILI izdal tudi sedem proznih del.
- Hamed Soleimanzadeh
Hamed Soleimanzadeh je filmski kritik, režiser in predavatelj na Univerzi v Göttingenu v Nemčiji. Doktoriral je iz umetnostnih raziskav s poudarkom na filmskih študijah na Raziskovalnem centru Nazar v Teheranu ter opravil podoktorski študij filma in filozofije na berlinski Univerzi za umetnost (UdK Berlin).
Bil je član žirije na več kot tridesetih prestižnih mednarodnih filmskih festivalih in prireditvah, med drugimi na podelitvi zlatih globusov, filmskem festivalu v Cannesu, Berlinalu, mednarodnem filmskem festivalu v Karlovih Varih, mednarodnem festivalu kratkega filma v Oberhausnu, filmskem festivalu v Göteborgu, mednarodnem filmskem festivalu v Istanbulu, mednarodnem filmskem festivalu ZagrebDox in drugih. Poleg tega je ustanovitelj in direktor Mednarodnega festivala kratkega filma Abbasa Kiarostamija.
Soleimanzadeh je režiral sedem kratkih filmov ter objavil več sto člankov in več knjig o filmu, gledališču, filozofiji in kulturi. Je član ugledne Mednarodne zveze filmskih kritikov (FIPRESCI).
- Maruša Kuret
Maruša Kuret je filmska kritičarka in članica mednarodnega združenja filmskih kritikov in publicistov Fipresci, po izobrazbi pa magistrica sociologije kulture in francistike. Ko se ne ukvarja s filmom, se posveča feminizmu in enakosti spolov. Filmske kritike objavlja v reviji Ekran, kot Fiprescijeva članica žirije pa je leta 2023 sodelovala na FeKK – Festivalu kratkega filma v Ljubljani.