NAGRAJENCI
VODOMEC
Nagrada režiserju najboljšega filma iz sklopa Perspektive po izbiri mednarodne žirije, ki jo podeljuje glavni pokrovitelj Telekom Slovenije d.d.
Mednarodna žirija: Taki Mumladze, Christos Nikou, Darko Sinko
Črna Pika / Fekete pont (R: Bálint Szimler)
Režiser Bálint Szimler z dogajanjem v šoli – eni najpomembnejših družbenih institucij – prikazuje boleče probleme sodobne Madžarske. To počne s svežino in humorjem, obenem pa s precizno in bolečo presunjenostjo. Ob tem se dviga nad aktualno družbeno kritičnost ter se v svojem posmehu neumnosti, podmuklosti, strahopetnosti, omejenosti in agresivnosti človeške narave pokloni požrtvovalnosti in svobodi. Navdušili so nas briljantno delo z otroškimi igralci (in celotno zasedbo), prefinjena in suverena režija ter predvsem bogastvo smisla. Čestitke!
Posebna omemba:
Dobra / Good One (R: India Donaldson)
Na videz majhen, nepretenciozen film se začne z velikokrat uporabljeno postavko, ki je: trije ljudje na izletu. A kljub neprestanemu ohranjanju preprostosti nam film odkriva vedno nove plasti, prej enodimenzionalni liki dobivajo vsakič novo barvo, spoznavamo jih po niansah. Režiserka India Donaldson se izkaže z natančnostjo pri lovljenju težko ulovljivih občutkov ter se ponaša z občutljivo in nežno režijo, ki v vseh ključnih stvareh zelo dobro ve, kaj počne.
NAGRADA ZA NAJBOLJŠI KRATKI FILM
Podeljuje TSE d.o.o.
Žirija: Leonardo Goi, Anja Medved, Niko Novak
Oyu (R: Atsushi Hirai)
V tem sijajnem, spokojnem kratkem filmu običajen večer v javnem kopališču manjšega mesta preraste v katarzično izkušnjo, ob kateri se moški zave, da je na svetu sam. Vendar zgodba ni žalostna, še manj sentimentalna; če je film nadvse ganljiv, je to zasluga njegove zadržanosti, ki nas močno opominja, da so najbolj pretresljive zgodbe prav tiste, ki namesto razkrivanja zgolj nakazujejo.
Posebna omemba:
Aqueronte (R: Manuel Munoz Rivas)
Film, ki ga ne zanima razrešitev lastnih ugank, temveč nam raje dovoli, da v njih uživamo, je prava redkost. Prečkanje reke tu postane onstransko potovanje v presečišču med budnostjo in sanjami. Ob pretanjeni pozornosti do zvočne kulise in v meglo zavite vizualne podobe je film hipnotično doživetje, še toliko bolj zapeljivo zaradi načrtno nepojasnjenih skrivnosti.
Nagrada FIPRESCI
Nagrado podeljuje mednarodna žirija svetovnega združenja filmskih kritikov in novinarjev.
Mednarodna žirija: Igor Angjelkov, Hamed Soleimanzadeh, Maruša Kuret
April (R: Déa Kulumbegashvili)
Nagrado FIPRESCI na 35. Ljubljanskem mednarodnem filmskem festivalu Liffe prejme film April režiserke Dée Kulumbegashvili, drzno in eksperimentalno proučevanje podeželskega življenja v Gruziji. Film se osredotoča na globoko osebno in univerzalno temo splava ter mojstrsko raziskuje družbene in kulturne omejitve v odmaknjenem okolju. Premišljena uporaba semiologije v kombinaciji z navdušujočo fotografijo pripoved obogati z dodatnimi pomenskimi plastmi. Film odlikuje inovativen pristop, ki omogoča svež pogled na kompleksne človeške izkušnje.
NAGRADA MLADINSKE ŽIRIJE KINOTRIP
Žirijo letos sestavlja pet članov 9. Kinotripovega filmskega kluba: Nadja Alymova, Alja Budin, Gašper Macedoni, Maša Mramor, Lenart Zalar Schroers
Strupeno / Akipleša (R: Saule Bliuvaite)
Od petih nominiranih filmov za Kinotripovo nagrado mladinske žirije se nas je najbolj dotaknil tisti z nekonvencionalnim avdiovizualnim pristopom k mladinskemu filmu. Dodelana vizualna estetika je podprta z nežno in minimalistično barvno paleto. Spogleduje se z izstopajočo glasbeno podlago ter tvori subverzivno celoto in surovo pripoved o mladih dekletih v modni industriji. Pri tem pa naslavlja pomembno tematiko prehranskih motenj. Kinotripovo nagrado mladinske žirije podeljujemo filmu Strupeno režiserke Saule Bliuvaite. Igrani film je brezčasen dokument, ki preizprašuje idealizirano podobo ženskega telesa, ta pa je včasih lahko tudi usodna.
NAGRADA ŽIRIJE ART KINO MREŽE SLOVENIJE
Žirija: Manca Cerar, Jure Mavrič, Erik Toth
Ravno obratno / Volveréis (R: Jonás Trueba)
Film Ravno obratno praznuje ljubezen – a kot pove že naslov, nekoliko drugače. Prikazuje nekaj, česar na filmskih platnih ne vidimo pogosto, čeprav je v resničnem življenju gotovo prisotno: zdrav konec razmerja, ki po petnajstih letih skupnega življenja še vedno temelji na spoštovanju, hkrati pa priznava, da sta se partnerja v tem času razvijala v različne smeri. Kljub ponavljajočim se prvinam film ne deluje repetitivno, ampak pristno. Izpostavlja univerzalno resnico, da ključnih odločitev v razmerju ne sprejmemo le enkrat, temveč vsakič znova, vsak dan posebej. Odnos med glavnima likoma je naraven in večplasten, film pa vsebuje tudi presenetljiv koncept, ki postavlja lika ne le pred kamero, temveč tudi za njo. Film je hkrati preprost, zabaven, a poln subtilnih podrobnosti in iztočnic za razmislek. Jonás Trueba s tem delom suvereno stopa po očetovih stopinjah, saj ustvarja film, ki je celovit, življenjski in iskren. Vse to je razlog, da je ta film postal zmagovalec žirije Art kino mreže.
NAGRADA OBČINSTVA ZMAJ
Občinstvo je z glasovanjem izbralo svojega favorita. Najvišjo povprečno oceno, 4,71, je prejel film:
Manas (R: Marianna Brennand)
GLASOVANJE ZA NAJBOLJŠI FILM JADRANSKE FESTIVALSKE MREŽE
Najboljši film JADRANSKE MREŽE na 35. LIFFu je film Valovanje (R: Gints Zilbalodis) z oceno 4,59