JADRANSKA FESTIVALSKA MREŽA
Sarajevski filmski festival (SFF), vodilni tovrstni jugovzhodne Evrope, je leta 2020 vzpostavil mrežo festivalov, ki delujejo na ozemlju skupnega jezika nekdanje Jugoslavije (s podporo sklopa MEDIA programa Ustvarjalna Evropa). Poleg SFF je mreža sprva združevala vidnejše festivale Hrvaške (Zagrebški filmski festival – ZFF), Črne gore (Črnogorski / Hercegovski filmski festival – MFF) in Srbije (Festival avtorskega filma – AFF). Ob strateškem načrtu mreže, ki predvideva geografsko razširitev na druga ozemlja nekdanje Jugoslavije, se je v letu 2022 Jadranski mreži pridružil peti partner iz Slovenije (Ljubljanski mednarodni filmski festival – Liffe), leta 2023 pa še šesti, Festival bratov Manaki iz Bitole. Čeprav se festivali razlikujejo po obsegu in programiranju, so enotni v prizadevanju za promocijo in pretok evropskih avdio-vizualnih vsebin in nadarjenih filmskih ustvarjalcev.
Vodilna načela, oblikovana v zadnjih dveh letih: visoka raven solidarnosti do filmskih ustvarjalcev; uvajanje partnerskega sodelovanja med festivali, ki omogoča kroženje vsebin in promocijo evropskih talentov; spodbujanje finančnega izkoristka filmskih del za zagotovitev ustrezne monetizacije/donosa; zagotovitev več delovnih mest za strokovnjake v festivalskem sektorju in bolj trajnostne prakse v naši redni dejavnosti.
Ne le v naši regiji, temveč po vsej Evropi so manjši filmski festivali postali vodilna alternativna metoda številnih evropskih filmov za finančni izkoristek. Delovanje v tem okolju zahteva, da festivali prevzamejo vlogo neodvisnih distributerjev, edini način za dosego ekonomičnosti obsega pa sta sodelovanje in partnerstvo po vsej regiji.
Projekt Jadranske mreže predstavlja strateško partnerstvo, namenjeno krepitvi kroženja in promocije neodvisnih evropskih filmov in nadarjenih ustvarjalcev v skupni jezikovni regiji z omejenim dostopom do visokokakovostnih filmskih vsebin. Namen tega partnerstva je spodbuditi ohranjanje starega in razvijanje novega občinstva ter nadgraditi splošne organizacijske in operativne zmogljivosti partnerjev z uvedbo najnovejših tehnoloških izboljšav.
Med številnimi skupnimi projekti, ki jih bo mreža izvedla v letu 2024, je tudi izbor štirih evropskih filmov, ki bodo predvajani na vseh petih festivalih, kjer bodo lokalni obiskovalci glasovali za nagrado občinstva. Konec leta bo po zaključenem ciklu in preštetih glasovih z vseh festivalov razglašen zmagovalec, ki bo prejel finančno podporo za distribucijo filma v regiji.
Brezplačne projekcije filmov na
Zimski izdaji Mreže festivalov Jadranske regije
Zimska izdaja Mreže festivalov Jadranske regije, skupni projekt vodilnih filmskih festivalov iz regije: Sarajevskega filmskega festivala, Festivala avtorskega filma Beograd, Ljubljanskega mednarodnega filmskega festivala, Zagrebškega filmskega festivala, Filmskega festivala Hercegnovi in Manaki Brothers iz Severne Makedonije, bo potekala od 17. do 26. januarja 2025.
Publika vseh držav članic Mreže si bo lahko od 17. do 26. januarja brezplačno ogledala pet regionalnih nagrajenih filmov. Na sporedu bodo Ekskurzija Une Gunjak, Samo ko se smejem Vanje Juranić, M Vardana Tozije, Delavski razred gre v pekel Mladena Đorđevića in Opazovanje Janeza Burgerja.
Program se začne v petek, 17. januarja, z brezplačno projekcijo filma v kinih v Ljubljani, Zagrebu, Sarajevu, Beogradu, Hercegnovem in Skopju, pozneje, od 18. do 26. januarja, bodo vsi filmi dostopni spletno na ondemand platformi kina Meeting Point, na povezavi https://ondemand.kinomeetingpoint.ba/. Zimska izdaja Mreže festivalov Jadranske regije je edinstvena priložnost za občinstvo v Bosni in Hercegovini, Hrvaški, Srbiji, Črni gori, Sloveniji in Severni Makedoniji, da si na spletu brezplačno ogleda večkrat nagrajene filme.
V Ljubljani bo v petek, 17. januarja, ob 20. uri v Kosovelovi dvorani Cankarjevega doma začetek programa zaznamovala brezplačna projekcija filma »M«; režija: Vardan Tozija. Deček Marko živi globoko v gozdu pod budnim očesom preveč zaščitniškega in skrivnostnega očeta. Zanj obstaja le ta mali in strogo varovani svet, zato tolažbo išče v svoji slikanici, kjer najde tolažbo in nekatere odgovore. Nekega dne srečanje z dobrosrčnim dečkom Mikom v njegovo življenje prinese kanček topline in povezanosti. Njegova radovednost narašča, Marko hrepeni po razkrivanju neznank, ki se nahajajo onkraj meja divjine. Krut razplet dogodkov mu željo izpolni veliko prej, kot je načrtoval, čaka ga potovanje v neznano, kjer se sooči z nevarnostmi in sestopom v za vedno spremenjen svet. Z nami bo režiser filma Vardan Tozija, s katerim sledi pogovor po filmu.
Na sporedu je tudi Ekskurzija Une Gunjak. Dogajanje filma spremlja Iman (Asja Zara Lagumdžija), ki, medtem ko se njen deveti razred pripravlja za ekskurzijo, pritegne pozornost starejšega dečka. Po igri resnice in izzivanju se po šoli razširijo govorice, da je Iman noseča. To ogrozi tudi ekskurzijo. Iman se znajde v nevihti pričakovanja in omejevanja, izzvanih dogodkih, ki se izmaknejo nadzoru. Vloge v filmu so ustvarili Asja Zara Lagumdžija, Nađa Spaho, Maja Izetbegović, Mediha Musliović, Izudin Bajrović in Muhamed Hadžović. Ekskurzija je prvi igrani film Une Gunjak, dobitnice srca Sarajeva Sarajevskega filmskega festivala za najboljši kratki film Kokoška leta 2014, ki je osvojil tudi nagrado Evropske filmske akademije za najboljši kratki film.
Opazovanje Janeza Burgerja spremlja Laro, specializantko urgentne medicine, ki pomaga privesti mladeniča v bolnico po brutalnem pretepu, v živo predvajanem na Facebooku. Čeprav je mladenič v komi, Lara začne dobivati video posnetke z njegovega Facebook profila, na katerih se vidi neidentificirane osebe, ki opazujejo pretepanje. Ko zadevo prijavi detektivu, ta začne preiskavo. Vsi opazovalci s posnetka postanejo nočna mora v njenem življenju, a Lara hitro razume, da je tudi ona udeležena v tem groznem dogajanju. Igrajo: Diana Kolenc, Vladimir Vlaškalić, Benjamin Krnetić, Jure Henigman, Nataša Keser.
Samo ko se smejem Vanje Juranić, film, posnet po resničnem dogajanju, spremlja Tino, ki živi v na videz idiličnem zakonu v mestu na jadranski obali. Ona je gospodinja, ki skrbi za šestletno hčerko, medtem ko njen mož Frane služi denar za družino. Njun odnos se začne spreminjati, ko Tina izrazi željo, da bi končala fakulteto, ki jo je pustila zaradi nosečnosti. Kljub začetnemu pristanku in podpori Frane začne kazati znake negodovanja kot drobne sabotaže. S časom spori postajajo vse pogostejši in prepiri vse bolj nasilni. V filmu igrajo Tihana Lazović, Slavko Sobin, Jasna Đuričić, Elodie Paleka, Marina Redžepović, Nadine Mičić, Ivana Jerković Vukalović, Gloria Dubelj ...
V filmu Delavski razred gre v pekel Mladena Đorđevića igrajo Tamara Krcunović, Leon Lučev, Szilvia Kriszan, Ivan Đorđević, Lidija Kordić, Momo Pićurić, Olivera Viktorović, Mirsad Tuka, Tomislav Trifunović, Dobrila Stojnić. Tovarna, v kateri so bili nekdaj zaposleni prebivalci celotnega mesta in okoliških vasi, je zaprta zaradi sumljive privatizacije in tragičnega incidenta, v katerem je skupina njenih delavcev stradala v namerno podtaknjenem požaru. Preostali delavci, pretreseni zaradi izgube svojih najdražjih in posledično zaradi korumpirane prodaje tovarne, začnejo proteste, a zdi se, da so njihovi napori zaman in ne dajo konkretnih rezultatov. Počutijo se zapuščene od tuje oblasti, celo cerkve, ter iščejo uteho in odgovore v nadnaravnem.
Tretja Zimska izdaja Mreže festivalov Jadranske regije je organizirana s ciljem promocije in boljše prepoznavnosti kakovostnih regionalnih filmskih stvaritev.
Mrežo festivalov Jadranske regije podpira Podprogram MEDIA Programa Kreativne Evrope.
Pet pomembnih regionalnih filmov bo brezplačno dostopnih publiki v Sloveniji, Hrvaški, BiH, Srbiji, Črni gori in Severni Makedoniji. Program se začne 17. januarja v kinih in nato spletno od 18. do 26. januarja na Ondemand.kinomeetingpoint.ba.